Sivrisineklerden Korunmak İçin B1 Vitamini

B1 vitamini, vücuttaki kimyasal reaksiyonlarda görev alan ve suda çözünen, Tiamin olarak da adlandırılan B grubu vitaminlerden birisidir. B1 vitamini vücutta depolanan bir vitamin değildir. Vücudun ihtiyacından fazla B1 vitamini idrar ve terleme yolu ile vücuttan atılır. İşte bu cilt yolu ile terle atılan B1 vitamini sivrisinekleri uzaklaştırmak için bir potansiyel oluşturur. Piyasada satılan sinek kovucuları kullanmak istemiyorsanız alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız. Tiamin denemeye değer bir alternatif olabilir.sivri sineklerden korunma, sivri sineklerden nasıl korunur, sivri sineklerden b1 vitamini ile korunma

B1 Vitamini Metabolizması

B1 vitamini suda çözünmesi nedeni ile vücutta depolanmaz. Bu nedenle günlük besinlerle veya ek takviyeler ile alınması gerekir. Tiamin ince bağırsaktan emilir ve fazla tiamin terleme veya idrar ile atılır. Deri yoluyla atılan tiamin sivrisinekler ve diğer böceklere karsı bir miktar koruma sağlayabilir.

Sivrisinek Kovucu Olarak Tiamin

Tiaminin sivrisinekleri kovucu etkisinden yararlanmak için tiaminin deri yoluyla atılması lazımdır. Bunun içinde fazla miktarda tiamin almak gerekir. Bu günde 50 mg- ile 100 mg tiamin alınması gerekmektedir.

Tiamin Yükse Doz Alınması

B1 vitamini yani tiamin suda çözündüğü için vücutta depolanmaz. Fazla miktarda alınan B1 vitamini vücuttan atılır. B1 vitamini ile ilgili herhangi zahirlenme vakası yoktur. Vücut kendisi için gerekli olan B1 vitaminini alır geri kalanını da idrar veya terleme ile atar. B1 vitamini yüksek dozlarda, stresi azaltmak, kas gerginliğini azaltmak, ishal ve ateş tedavisinde, baş ağrısı için kullanılır.

B1 Vitamini Nelerde Vardır.

Ayçiçeği, soya fasulyesi, kahverengi pirinç, ve yer fıstığı B1 vitamini için iyi bir kaynaktır. Sığır eti, süt, portakal, kepekli un, maya da B1 vitamini içerir. Beyaz un ve beyaz pirinç B1 vitaminden yoksundur bu gıdaların tüketiminde mutlaka tiamin takviyesi de yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki tiamin yani B1 vitamini çok hassas bir vitamindir, alkol, kahve ve siyah çay  emilimini etkiler.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir