Sütünüzü Artıracak Mucizevi Öneriler

Sıvı tüketiminizi arttırınız: Süt üretiminin yeterli olmasında en önemli koşul olmakla birlikle annenin tükettiği sıvı miktarına bağlıdır. Günde yaklaşık 3-3,5 litre sıvı tüketiminin süt miktarını arttırmakta ciddi rol oynadığı uzun zamandan beri biliniyor. Yeterli su tüketemeyen anneler ise; suyun yanı sıra şekersiz bitki çayları, çorba, ayran ve şekersiz meyve kompostoları tüketerek sıvı tüketimlerini arttırmaya çalışabilirler.

Zayıflama diyeti yapmayınız: Emzirme döneminin ilk altı ayında yapılan zayıflama diyetlerinin süt üretimini ciddi anlamda azaltmasına sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle emziren annelerin bebek ek besinlere geçene kadar zayıflama diyeti yapmaması önerilmektedir. İlk altı ay yalnızca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bebek ek besinlere başladıktan sonra bir uzman yardımı ile zayıflama süreci başlayabilir.

emziren anne, süt miktarını arttırmak, ek besinlerKarbonhidrat tüketiminizi azaltmayın: Emzirme döneminde yapılan en büyük yanlışlardan biriyse zayıflamak, adına karbonhidrat tüketiminin tamamen kesilmesi durumudur. Emziren annenin beslenmesinde mutlaka pilav, ekmek, makarna ile meyve gibi karbonhidrat kaynakları yer alıyor. Şekerli besinlerin süt yaptığına inanılması kesinlikle bir şehir efsanesinden öte değildir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda şekerli besinlerin süt verimini arttırmadığını ortaya koymuştur. Beyaz şeker yerine kaliteli karbonhidrat kaynakları olan tam tahıllı ürünler tercih edilmesi gerekir.

Rezenenin gücünden yararlanın: Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda rezene tohumunun ve rezene çayının süt miktarını arttırmakta yararlı olduğunu ortaya çıkmıştır. Rezenenin aşırı tüketiminin ise süt üretimini tamamen durdurabileceği de bilinmektedir. Rezeneyi yalnızca çay olarak tüketmekten ziyade, suda haşlayarak yada az yağda çevirerek de tüketmeniz mümkündür.

 Yulaf ezmesi tüketilmeli: Günde 1 kase yulaf ezmesi tüketiminin süt üretimini desteklemektedir. Bilimsel araştırmalarına devam edilmektedir.

 Fesleğenin etkisini unutmayınız: Fesleğen bitkisinin de düzenli kullanımda anne sütünü arttırabileceği bilinmektedir. Yemeklerinizde fesleğene daha çok yer açmalısınız.

 Yeşillere daha çok yer ayırın: Koyu yeşil yapraklı sebzelerin anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu bilinir. Salatalarınızda roka ve maydanoz gibi yeşilliklere yer açabilirsiniz. Semizotu, ıspanak ile pazı gibi sebzeleri de haşlayarak, sebze yemeği şeklinde ya da az yağda çok öldürmeden kavurarak tüketmeniz sağlanabilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir