TESETTÜR GİYİM TARZINI KİMLER BENİMSEMELİDİR?

İslam’ın şartlarından biri olan tesettür dendiğinde hepimizin gözünün önünde canlanan resim, kapalı dediğimiz başörtülü bayanlardır.  Her ne kadar tesettür kelimesi sadece bayanlarla ilişkilendirilse de aslında hem erkekleri hem de bayanları kapsamaktadır. Hem erkekleri hem de bayanları kapsadığı halde sadece bayanlar içinmiş gibi sanılmasının nedeni Kuran’da belirtilen örtülmesi gerekli yerlerin bayanlarda daha fazla olmasıdır.

Tesettür Giyim Tarzının En Önemli Noktaları

tesettür giyim, tesettür giyim modası, tesettür giyim tarzı

İslam, bayanlardan dikkat çekmeden sade bir şekilde ve de vücut hatlarını belli etmeyecek bir şekilde örtünerek giyinmelerini istemektedir. Tesettür giyim tarzını, ibadetlerini eksiksiz yerine getiren Müslüman başka bir deyişle dindar Müslüman bayanlarda görürüz. Her ne kadar İslam’ın bir gereği de olsa bunu yerine getirip getirmeyeceğine bireyler kendileri karar verir. Şu kişiler tesettür giyimi benimsemelidir şeklinde bir genelleme ya da kimseye böyle bir zorlama yapmak mümkün değildir ve de doğru da değildir. Akli başında her Müslüman bunun kararını kendi vermelidir. Fakat hiçbir kriter yoktur demek de elbette doğru değildir. Kişiler kendi özgür iradeleriyle karar verirken tesettürün şartlarını layıkıyla yerine getirip getiremeyeceklerini iyi düşünüp taşınmalıdırlar. Aksi halde İslam’ın gereğini yaptıklarını sanarken tesettüre ters düşmüş olabilirler. Tesettür giyim modasını benimsemiş ya da benimsemeye karar vermiş kişiler öncelikle buna hazır olup olmadıklarına karar vermelidirler.

tesettür giyim

Tesettür anlayışı, kişilerden dikkat çekmeyecek kıyafetlerle sade bir tarza sahip olmalarını bekler. Bunu yerine getirmek için de uzun ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Kıyafetlerin üzerinde giyilecek olan vücuda yapışmayan havanın sıcaklığına bağlı olarak mont, ceket ya da pardösüler de tesettürün gerektirdiklerini gerçekleştirmek anlamına gelir. Tüm bayanlar süslenmeyi, makyaj yapmayı çok seviyor olsa da tesettür tarzını benimsemiş bireylerin dikkat çekmemek esasına uygun davranmaları gerekir. Bunu yapamayacak kişilerin tesettür giyimi benimsemeden önce iyi düşünmeleri gerekmektedir. Aksi halde bu kişiler tesettürlü olduklarını sanmalarına rağmen gerçekte tesettür adabından uzak yaşıyor olacaklardır. Yine benzer şekilde sırf yeni çıktı, yeni moda oldu diye bu kişilerin içi gösterecek kadar ince kıyafetler ile dar ve kısa kıyafetleri alıp giymeleri söz konusu olmamalıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir