Yeşil Çay Hapı Faydaları Nelerdir?

Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilmekte olan yeşil çayın, siyah çaya göre avantajı, daha az işleme tabi tutularak üretilir. Günümüzde ise; kilo verme, kanserden korunma, kalp ve damar sağlığı için önerilen yeşil çayı, içecek olarak ve ya hap formunda tüketilebilir. Fakat yeşil çayın sık tüketiminin de bazı yan etkilere yol açtığını unutmadan öncelikle doktorunuza danışmanız gerekiyor. Mesela, yeşil çay kafein içerdiğinden dolayı gebelik ve ya emzirme zamanlarında tüketilmesi önerilmez ve geç saatte içilirse de uykusuzluğa neden olur.yeşil çay hapının faydaları, yeşil çay hapı, yeşil çay hapı ile kilo verme

Kansere Karşı Koruma

Araştırmalar yeşil çayın, mide, yemek borusu, kolon, mesane, rektum, karaciğer, pankreas, akciğer ve prostat kanserlerini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yeşil çayın bu özelliği kansere yol açabilen bazı enzim aktivitelerini güçlü antioksidanlar ile baskılamasından ileri gelir. Özellikle yeşil çayda bulunan kateşinler kanser riskini arttıran hasarlı DNA’nın onarımında destek sağlamaktadır. Tüm bu özellikleriyle yeşil çay hapı kanserden korunma ile mevcut kanserli tümörlerin yayılmasını önlemede önerilen doğal ürünler arasında yer almaktadır.

Zayıflamaya Yardımcı

Dilerseniz zayıflama hapı olsun dilerseniz de başka bir hap, sadece hapla zayıflamanın mümkün olmadığını ve zayıflamak için genel sağlığımıza uygun bir beslenme programıyla düzenli egzersizin şart olduğunu hepimiz biliriz. Ancak yeşil çay hapı kilo verme serüveninde en azından diyete bağlı kalma konusunda yardımcı olur. Yeşil çay hapının ve ya yeşil çayın kilo verme üzerindeki etkisi; metabolizmayı hızlandırarak dinlenir haldeki kalori yakımını arttırma ve sonrasında kan şekerini düzenleyerek öğünler arasındaki şeker düşüşüne bağlı açlık hissini bastırma olarak iki ana noktadan oluşuyor.

Kalp Sağlığını Koruma

Yeşil çay hapı bazı durumlarda doktorlar tarafından tansiyonu ve kolesterolü doğal yollarla düşürmek için önerilir. Yeşil çay içinde bulunan antioksidanlar damarlarda kan pıhtılaşması olasılığını azaltarak kalp krizi ve felç riskini azaltmak için kullanılmaktadır.

Yeşil Çay Hapının Yan Etkileri

Yazının başında da söylediğimiz gibi yeşil çay içmek ve ya yeşil çayı hapı kullanmak uykusuzluğa neden olabiliyor. Bunun dışında bazı kişilerde karaciğer sorunlarına yol açtığı bilinir. Yeşil çayın karaciğeri zorladığını nedensiz karın ağrısı ile koyu renkli idrar gibi belirtilerden anlaşılabilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir