Yıpranmış Saçlarınızı Tekrardan Canlandırın

Fön, boya ve ısı ile şekillendirici aletlerle yapılan saç modelleri, düzensiz beslenilmesi ve yeterli su tüketmeme gibi pek çok faktör yüzünden saçlar zaman içinde gücünü ve canlılığını kaybederek yıpranabilir. Saçlarınızı eski sağlığına kavuşturmak için işe onu tanımakla başlayarak yıpranmış saçlara özel bakım önerilerinden yararlanmalısınız.yıpranmış saçı canlandırma, saç yıpranması, saç nasıl yıpranır

Doğru bir saç yıkama alışkanlığı edinin!

Saçı sık sık yıkamak doğal yağlardan arındırılmasına ve özellikle saç tellerinin kurumasına neden olmaktadır. Yağlanma ve kepek gibi bir sorun yaşamıyorsanız saç yıkama sıklığınızı 2-3 günde bir olarak planlama yaparak bu duruma son verebilirsiniz. Ayrıca saç yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığı da saçınızın canlılığı için oldukça önemlidir. Sıcak su kullanımı saçın kurumasına, cansız ve mat bir görünüm almasına neden oluyor. Saçınızı ılık su ile durulamayı alışkanlık haline getirmeye özen gösterin.

Saçları taramada ve kurutmada dikkatli olun!

Saçlarınız ıslakken en savunmasız halindedir. Saça baskı uygulayarak taranması dolaşmış saç tellerine sert davranmak saçın kırılmasına ve sonrasında dökülmesine neden olur. Tarak ile fırça seçiminizi yumuşak kıllara sahip olanlardan yana kullanmalısınız. Ayrıca saçları kuru ve ya ıslakken taramak yerine hafif nemliyken taramaya çalışın. Saçınızı kurutabilmek için fön makinesi kullanacaksanız, ısı ayarını düşük kullanmaya özen gösteriniz. Özellikle fön makinesini saçınıza çok yaklaştırmayınız. Evden hemen çıkmanıza gerek olmayan durumlar için saçınızı yumuşak bir havlu ile fazla suyunu alarak kurutmayı tercih edin.

Saçlarınız için dinlenme zamanı oluşturun!

Saçların boyanması özellikle de şu an olduğu renginden daha açık bir renk seçmek bazı saç tiplerinin yıpranmasına neden olmaktadır. Eğer ki, onarıcı bir bakım sürecine girdiyseniz bazı işlemlere ara vermek saçlarınıza daha iyi gelecektir. Saçınızı mevcut renkten daha açık bir renge boyatmayınız. Bir süre ısı ile şekillendirici alet kullanmamaya özen gösterin. Saçlarınızı çok sıkı topuz ve ya atkuyruğu yapmaktansa bol ve salaş örgüleri tercih ediniz. Bu durumda bir süre sabır göstererek saçınızın eski formuna kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Sadece ayda bir kuaförünüze giderek saç uçlarından kırıkları aldırarak sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir