Yüksek Lisans Yapacaklar Neleri Göze Almalıdır?

4 yıllık lisans eğitimi ya da daha uzun süren bir lisans eğitimi sonrasında baktınız gördünüz ki iş yok yüksek lisans yapmayı deneyebilirsiniz. Her yer lisans mezunu işsiz doluyken yüksek lisans mezunu birisi olup belki de hayalini kurduğunuz işin kendine ulaşamasanız da bir benzerine sahip olabilirsiniz. Peki; yüksek lisans yapacaksanız neleri göze almanız gerekir? Bu yazımızda sizlere biraz mizahi biraz gaddar bir şekilde bu konudan bahsedeceğiz. Umarız yazımızı beğenirsiniz.Yüksek lisans yapmak, yüksek lisans yapacakların göze almaları gerekenler, yüksek lisans ne demek

Bitmek bilmeyen okumalar yapmak

Yüksek lisans demek hayatınızın geriye kalan kısmında hiçbir halta yaramayacak olan ve belli ki birilerinin boş zamanında yazmış oldukları tuğla boyutundaki kitapları okumak demektir. Abartmıyoruz bildiğiniz tuğla boyutunda ve ağırlında kitapları okuyacak ve sonra bu kitabın içinden size sorulacak olan 3-5 tane soruya doğru cevap vermeye çalışacaksınız. Şimdiden hızlı okuma kursuna katılmayı düşündüğünüzü hisseder gibi oluyoruz. Bizce de çok doğru bir hareket hemen hızlı okuma kursuna katılın ve jet hızıyla okumayı öğrenin.

Tez ola Tez Gele

Yüksek lisans dediğimiz şey biraz okudun hadi şimdi de biraz yaz demektir. Tuğla boyutundaki kitapları okur okur sonra bir de kendiniz bir görüş ortaya atar bunun tezini yazarsınız. Tezde yer alan görüş sizin görüşünüzdür önemli olan doğru teknikleri kullanmanız ve tezi yazmanızdır. Ama ülkemizde tezi doğru teknikle yazmış olsanız ve kendi fikrinizi yansıtan bir çalışma yapmış olsanız dahi tezi sunduğunuz kişinin illaki hoşuna gitmesi gerekir. Yok kardeşim bu konu tez konusu olamaz, bu konunun şu detaylarına girme ya da bu konunun falanca detayını unutmuş gibi bahaneler ile yazdığınız tezi en baştan bir daha yazarsınız. İşte tüm bunları göze alabiliyorsanız hayırlı olsun siz artık bir yüksek lisans öğrencisi olabilirsiniz. Ama şöyle bir sorun var tüm bu dediğimiz aşamaları yaşayabilmeniz için öncelikle yüksek lisansa giriş elemelerini geçmeniz gerekir. Kelli felli adamların, süslü bayanların önüne oturur ve beni eziyet çekmem için yüksek lisansa ne olursunuz alın diye yalvarırcasına mülakata girersiniz. Hadi hayırlı olsun.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir