Zeytinyağı Saçta Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağının aşırı tüketmemek koşuluyla sağlığa faydalarını çoğumuz biliriz. Zeytinyağı aynı zamanda, cildi nemlendirmek ve genel görünümünü geliştirmek için güzellik uzmanları tarafından önerilen doğal ürünler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Uzmanların bir diğer önerisi ise yıpranmış, kuru ve ya çok kırılan saçlar için zeytinyağı kullanılmasıdır. Zeytinyağının saçta kullanımı ise oldukça basit, yalnızca haftada 1 zeytinyağıyla saç derinize masaj yapıp yağı saçlarınızda 2-3 saat bekletmeniz yeterli olur.saç bakımında zeytinyağı kullanımı, zeytinyağı ile saç bakımı yapma, saç bakımı nasıl yapılır

Zeytinyağının Saçta Kullanımı

  • Bizlerin önerisi sızma zeytinyağı kullanılmasıdır. Eğer saçlarınız boyadan, güneşten çok yıprandıysa zeytinyağıyla bakım uygulamasını bir süre haftada 2 gün uygulayabilirsiniz. Saçların normal sağlığını koruması için zeytinyağı bakımını haftada 1 yapmak yeterli olur. Zeytinyağının saç bakımında kullanımının 2 farklı şekli vardır.
  • Birincisi zeytinyağını hiç bir işleme tabi tutmadan direk saç derisi ile saça sürülmesi. İkincisi ise yağın saç derisine daha kolay nüfuz etmesi için hafif ılıtarak kullanılmasıdır. Zeytinyağını ılıtmak için küçük bir tencereye koyun ve bu tencereyi su doldurduğunuz tavanın içine yerleştiriniz. Yağı bu şekilde ısıtırsanız gerek çabuk kızmaz gerekse de yağ yanmamış olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yağın sadece bir kaç derece ısınmasıdır. Yağı kesinlikle çok ısıtmayınız.
  • Ilıyan zeytinyağını bir kaba aktardıktan sonra tercihinize göre güzel koku vermesi için karanfil yağı, biber yağı gibi uçucu yağlardan bir kaç damla eklenebilir. Yağ kasesine parmaklarınızı sokup parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak önce saç derinize uygulayınız. 10-15 dakikalık masaj hem yağın deriye işlemesini hem de kan dolaşımının artmasını sağlayacak ve saç köklerini güçlendirecektir. Daha sonra kalan yağı dipten uçlara kadar saçınıza sürünüz.
  • Eğer ki, saçlarınız normalde de yağlıysa saç derisini pas geçerek sadece saç uçlarına sürebilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı başınızın üstünde toplayıp havluyla sarınız. Saçınızı sarılı halde 1 saat kadar beklettikten sonra yağı çıkarmak için gündelik olarak kullandığınız şampuanla yıkanabilir.
  • Saç derinizi iyice yıkayıp zeytinyağı kalmadığından emin olmalısınız çünkü saç ve saç derinizde zeytinyağı kalırsa gün içinde saçınız daha hızlı yağlanarak kaşıntı yapacaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir